Úvodní stránka » NOVINKY » Dopravní prostředky - środki transportu

DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY – ŚRODKI TRANSPORTU

Zatahat za klakson a dobrodružství může začít. Takto v zábavném světě vědy a techniky v Ostravě - areálu Dolních Vítkovic si 15.12. žáci 1. a 2.ročníku mohli zahrát na strojvedoucí parní lokomotivy přezdívané Kafemlejnek. Aby se lokomotiva rozjela, žáci musí posunout řadicí páku směrem dolů. Speciálním prvkem je to, že před sebou mohou sledovat pohyb obřích kol. Cała akcja została zorganizowana w ramach projektu "Wspieranie nauki i edukacji technicznej w regionie Morawsko-Śląskim". Dzieci mogły pooglądać króciutki filmik o tematyce historii różnych środków lokomocji. Następnie po krótkiej przerwie uczniowie wyruszyli (przesuwając się w czasie do tyłu) na pełną emocji wyprawę.

Výstava odhaluje tajemství technických vynálezů jako: Parního stroje – Cugnotův parovůz. Vynálezcem parovozu byl francouzský dělostřelecký důstojník Nicolas Joseph Cugnot, který s pokusy vyvinout parní automobil pro přepravu děl francouzské armády začal už v roce 1765. Skoro třítunové monstrum připomíná na první pohled koňský potah. Namísto koňů je ale před vozem umístěný obří parní motor.

Telegrafu - Telegrafy se ve velkém uplatnily na železnici v polovině 19. století a s jejich pomocí se díky rychlému šíření informací podařilo zabránit stovkám neštěstí. Metodu telegrafování pak ještě vylepšil Samuel F. B. Morse, který vymyslel soustavu znaků především pro kódování abecedy a číslic, která se dá přenášet zrakem i sluchem. Dodneška „morseovku“ využívají třeba vojáci při výcviku, námořníci nebo skauti.

Ponorky - Ponorka Nautilus se z románů Julese Verna přemístila do Interaktivní expozice U6. Zahrát si na jejího kapitána mohli všichni návštěvníci, kteří se odvážili úzkým žebříkem sestoupit do tajemných útrob tohoto obřího monstra…

Program ekskursji był bardzo ciekawy i dzieciom przyniósł nie tylko nowe informacje, przeżycia, ale również mile spędzone dopołudnie.