Úvodní stránka » NOVINKY » Ovoce a zelenina v MŠ

Warzywa i owoce to nie tylko witaminki.

To także ciekawe zajęcia matematyczne, przyrodnicze i kulinarne. Dzieci segregowały w przedszkolu warzywa i owoce, liczyły, porównywały i klasyfikowały (na egzotyczne i krajowe, małe i duże, żółte i zielone, kwaśne i słodkie, twarde i miękkie). Rozpoznawały ich nazwy po dotyku i smaku. Dwa tygodnie były poświęcone na poznawanie jesiennych owoców i warzyw. Dwa tygodnie były dla naszej grupy bardzo intensywne. Były dla nas bardzo ciekawe i inspirujące. Dowiadywanie się nowych rzeczy o warzywach i owocach jest ciekawe. Do czego potrzebne są pestki? Czy każdy owoc je ma? Czy warzywa też je mają? Dlaczego coś jest warzywem, a coś owocem? Jak smakują owoce, a jak warzywa? Jak wyglądają? Czy można nimi malować, zamienić je w coś innego? To tylko niektóre z pytań, na jakie w tym tygodniu starały się odpowiedzieć dzieci.

S ovocem a zeleninou jsme si opravdu užili.

A jak už to tak chodí, to nejlepší jsme si nechali na konec – PEČENÍ BRAMBOR. Škoda jen, že jsme je nemohli dát péct venku do ohniště, jak jsme měli původně v plánu. Nepřálo nám počasí, vše bylo mokré. Proto jsme si ohniště vytvořili u nás ve školce. Sedli jsme si kolem něj, povídali si, zpívali, pekli brambory, cibuli, česnek, jablíčka, párky -  dětská fantazie pracovala naplno. Ale aby nezůstalo jen u představ, ty skutečné pečené brambory jsme si opravdu udělali. Děti nosily do školky brambory, společně se zeleninou. Od rána jsme myli, čistili, krájeli, loupali, ukládali ……. Děti zkoušely solit a zkoumaly vlastnosti soli a také si připomněly, co je špetkové držení tužky. Zeleninu jsme společně uložili na alobal, osolili a pečlivě zabalili. Brambory jsme umyli, velké rozkrojili a uložili na plech. Paní kuchařky nám s pečením pomohly a za hodinku byla zdravá dobrůtka na stole. Vonělo to úžasně. Děti se nemohly dočkat, až ta voňavá dobrůtka vychladne. Mezitím jsme si dali na stůl sůl, máslo talíře a nože a děti se mohly pustit do jídla. Snědlo se úplně všechno, a kdyby bylo co, děti by si přidávaly dál.

S plnými bříšky se dětem krásně usínalo a jak jinak, než u ohniště.

Děkujeme všem rodičům za ovoce, zeleninu a lesní plody, které svým dětem dali do MŠ.

Foto zde.