Úvodní stránka » NOVINKY » Projektový den Global school

Projektový den Global school

Kůrovec, deštné pralesy, čokoláda, orangutan, palmový olej, beskydský les jsou klíčovými slovy k dílčímu projektu Global Schools. Vliv klimatických změn na šíření kůrovce v Beskydech“, který jsme měli možnost realizovat v rámci projektového dne v pátek 26. ledna.

Celá událost se neobešla bez vzácných hostů, a to starosty naší obce pana Vítězslava Dyrčíka a zástupkyně nadace Člověk v tísni paní Veroniky Sequensové.

Po krátkém úvodu každá třída prezentovala výsledky svojí práce na projektu, kterému se věnovala v průběhu celého měsíce.

Velmi zajímavá a interaktivní byla práce žáků 4. a 5. ročníku PZŠ na téma deštných pralesů, jejich významu, fauny a flory, a také fatálních následků jejich kácení. Zase mladší žáci PZŠ přispěli prezentací s kontroverzním názvem: "Orangutan na palmovém oleji", jež měla poukázat na silné propojení ohroženého druhu lidoopů s nadměrnou výrobou palmového oleje. Pro změnu žáci 4. a 5. ročníku ČZŠ nám přečetli dopis určený výrobcům tohoto palmového tuku. Postupně jsme se dostali k více lokálním problémům. Krásný plakát mapující rozdíly a společné znaky deštného pralesa a našeho lesa vyrobili žáci 2. ročníku ČZŠ. Poutavou prezentaci a plakáty nám předvedli také žáci 1. a 3. ročníku ČZŠ na téma Přírodní a současná skladba lesa v Beskydech.

Na prezentacje uczniów nawiązał swym ciekawym wykładem o zagrażającej pladze kornika drukarza w naszych lasach starosta a równocześnie nadleśniczy okolicznych lasów pan Vitek Dyrčík.

A potem czekała nas wielka niespodzianka. Wspólnie podjechaliśmy autobusem do niedalekiej Łomnej Dolnej , gdzie znajduje się interaktywne centrum doświadczeń przyrodniczych URSUS. Tutaj odbyły się ciekawe warsztaty ekologiczno-przyrodnicze na temat budowy lasu oraz jego mieszkańców.

Podsumowując nasz projekt, doszliśmy do wniosku, że największym zagrożeniem dla naszych lasów oraz lasów tropikalnych jesteśmy my sami. I zależy tylko na nas, jak będziemy postępowali dalej. Bo tylko odpowiedzialne zachowanie człowieka względem naszej matki natury uratuje nas od katastrofy.